Tarihçe

İskenderunspor‘umuz, 1967 yılında kurulmuştur.

Bu tarihte üç kulüp Gençlerbirliği, Çayspor ve Yolspor, birleşerek İskenderunspor adı altında mücadele etmeye karar verdiler. Kulübün renkleri turuncu-mavidir. Maçlarını İskenderun 5 Temmuz Stadı’nda(Yenisi yapılmak üzere 18 Haziran 2022 tarihinde yıkıldı) oynamaktadır.

Türk futboluna Samet Aybaba, Durmuş Çolak, Soner Tolungüç, Nihat Tümkaya ve İsmail Köybaşı başta olmak üzere birçok oyuncu kazandıran kulübümüz, 1971′de ilk kez 2. Lig (Şuanki Trendyol 1.Lig)’e çıkmış ve 1978′de deplasmanda 8-1 yenildiği Altınordu’yla birlikte şike suçuyla düşürülene dek burada oynamıştır. Ertesi sezon amatöre düşen ve bir sezon oynadıktan sonra 2. Lig (Şuanki Trendyol 1.Lig)‘e kabul edilen takımımız, en başarılı dönemini yaşar ve 1983-84 sezonunda Malatyaspor’un ardından ikinci olarak en iyi derecesini yapar.

Kulübümüz, 2. Lig (Şuanki Spor Toto 1.Lig)‘den 1. Lig (Şuanki Spor Toto Süper Lig)‘e çıkma mücadelesini 90′lı yıllara kadar devam ettirse de I. Körfez Savaşı’nın ardından ekonomisi zayıflayan kentin İskenderunspor’a desteği kademeli olarak azaldı ve takım önce 3. Lig (Şuanki TFF 2.Lig)’e daha sonra da amatör kümeye düştü. Amatör lige düştükten sonra bir süre amatör ligde mücadele veren kulübümüz 2006 yılında tamamen kapandı.

2006′da kapanan İskenderunspor’umuz yaşatmak adına, İskenderun’umuzun amatör takımlarından Kartalspor’un adı Sedat Uysal başkanlığında Yeni İskenderunspor olarak değişmiş ve İskenderunspor’un renklerini almıştır.
2010 sezonu itibariyle 3.Lig‘e yükselen takımımız, 2012-2013 sezonunda tekrar amatör lige düştü.

2013 yılından itibaren profesyonel liglerde turuncu-mavili ekibimizi bulunmazken, 2014-2015 sezonunda 2.Lig‘de uzun yıllar mücadele eden İskenderun Demir Çelikspor, ismini Körfez İskenderunspor olarak değiştirerek renklerini turuncu-mavi yaptı. O sezon 3.Lig‘e düşen Körfez İskenderunspor, burada da tutunamayarak 2015-2016 sezonunda amatör lige düştü.

2017 yılından beri profesyonel liglerde turuncu-mavili ekibimiz bulunmazken, 2020-2021 sezonunda dünyanın en genç kulüp başkanı olan Enes Aygün, 3.Lig‘de mücadele eden ilimizin takımlarından Erzinspor A.Ş.‘yi satın olarak ismini İskenderun Futbol Kulübü A.Ş. olarak değiştirdi.
Sezon içerisinde birkaç kez el değiştirdikten sonra son olarak Voin Futbol A.Ş. sahibi Şaban Hakan Bolat tarafından satın alınarak kulübün merkezini Erzin‘den İskenderun‘a taşıdı.

2021-2022 sezonu itibariyle TOBB‘de 16762 sicil numaralı İskenderun Spor Sportif Faaliyetler Anonim Şirketi (İskenderunspor A.Ş) olarak tescillenerek adını değiştiren kulübümüz sezonu Play-Off Şampiyonu tamamlayarak TFF 2.Lig‘ yeniden yükseldi.

Kulübümüz yeni sezondan İskenderunspor A.Ş. olarak profesyonel ligde mücadele etmeye devam ediyor.